Tworząc opowieść, musisz znać swoich odbiorców i mieć na uwadze konkretny cel. W tym przypadku można wykorzystać storytelling, aby zwiększyć świadomość nowego produktu lub usługi, przekazać wartości marki lub zmobilizować grupę docelową. Oto kilka wskazówek dotyczących storytellingu, które pomogą Ci w osiągnięciu Twoich celów. Jak stworzyć wpływową opowieść? Oto kilka przykładów:
Wykorzystaj emocjonalny krajobraz odbiorców. Wybierz historie, które dotykają wspólnych sytuacji i emocji. Takie historie mogą pomóc w budowaniu poczucia wspólnoty i zaangażować emocje uczniów. Pomocne jest także wykorzystanie postaci i sytuacji, które można zrelatywizować, ponieważ pozwalają one odbiorcom wczuć się w bohaterów. Doświadczenia typu "próba i błąd" to także świetny pomysł na opowieść, a odpowiedni ton pomoże zaangażować i porwać publiczność. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek dotyczących opowiadania historii.
Opowiedz swoją historię w możliwie najbardziej przekonujący sposób. Opowiadanie wizualne może być na przykład przedstawione za pomocą pojedynczego obrazu lub filmu marketingowego. Bardziej konwencjonalnym formatem opowiadania historii jest wpis na blogu. W ostatnich latach popularność zdobyły historie dźwiękowe. Historie dźwiękowe zyskują na popularności, ponieważ konsumenci lubią "surową" jakość, która wiąże się z historią opowiedzianą ustnie. Dla wielu firm storytelling może zadecydować o reputacji marki na rynku.
Niezależnie od medium, Twoi odbiorcy są głodni spersonalizowanych doświadczeń i treści od marki, której ufają. Jeśli chcesz zdobyć publiczność i stworzyć lojalną bazę klientów, opowiadanie historii jest jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć. Choć logo marki może być niewidoczne w opowiadanej historii, konsumenci mogą odczytać i poczuć emocje, jakie ona wywołuje. Jeśli chodzi o opowiadanie historii, im bardziej osobista opowieść, tym większe prawdopodobieństwo, że wpłynie ona na wynik.
Tworząc opowieści, weź pod uwagę proces. Artyści stosują proces twórczy, który pozwala im dopracować wizję i doskonalić praktykę. To samo dotyczy firm piszących historie. W każdym przypadku marka musi wiedzieć, od czego zacząć. Proces ma kluczowe znaczenie. Pierwszym krokiem jest wiedza, o czym pisać. W końcu masz do czynienia z dużą ilością danych. Prosta historia może mieć ogromny wpływ na wyniki finansowe marki.
Brand storytelling jest znany od lat i często odzwierciedla wartości i cele firmy. Jednak jeśli chodzi o cyfrowy storytelling, nadszedł czas, aby poświęcić mu więcej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej. Rozwój mediów społecznościowych i innych form komunikacji cyfrowej zmienił sposób, w jaki kupujący konsumują informacje, a także sposób, w jaki firmy wchodzą w interakcje z konsumentami. Zmiana w technologii postawiła przed zespołami marketingowymi wyjątkowe wyzwania. Dzięki tej nowej uwadze, storytelling może sprawić, że marka stanie się bardziej wiarygodna i autentyczna.
Niezależnie od tego, czy jest to opowieść o produkcie, czy o firmie, storytelling może pomóc ludziom lepiej zrozumieć skomplikowane idee i koncepcje. Odpowiednio wykorzystany, storytelling może pomóc ludziom w nawiązaniu relacji z marką poprzez reakcję emocjonalną. Niezależnie od tego, czy chodzi o historię, która uosabia wartości marki, czy o samą opowieść, storytelling może stanowić różnicę między sukcesem a porażką. Jeśli więc chcesz dotrzeć ze swoimi produktami do nowych odbiorców, storytelling jest właściwym rozwiązaniem.
Opowiadanie oferuje także bezpośrednie połączenie między klasą a domem. Często rodzice uczniów mają te same książki lub opowiadania w ich języku, co oni, a jeśli rodzic lub krewny może przeczytać dzieciom historię po angielsku, opowiadanie może być świetnym sposobem na przedstawienie im wartości i misji marki. Ponadto osoby opowiadające historie mają możliwość dołączenia filmów z YouTube, animacji lub filmów VOSE, które angażują odbiorców w opowiadaną historię. Opowieści pomagają również dzieciom nauczyć się posługiwać językiem dzięki empatii i głębszemu zrozumieniu tego, jak żyją inne kultury.
Opowiadanie wiąże się także z wezwaniem do działania. W tym kontekście wezwanie do działania wyjaśnia, co czytelnik powinien zrobić po przeczytaniu opowiadania. Bardzo ważne jest, aby wezwanie do działania było zgodne z głównym celem opowiadania. Dobrym przykładem może być historia, która wyjaśnia, dlaczego pewna firma przekazała wyposażenie placu zabaw na rzecz domu kultury. Jeśli wezwanie do działania nie jest zgodne z głównym celem historii, odbiorcy nie podejmą działania, co może ostatecznie zaszkodzić wynikom finansowym firmy.
Kolejną kluczową zasadą, którą należy się kierować podczas tworzenia opowieści, jest sceptycyzm. Autor opowieści musi dostrzec prawdę kryjącą się za powierzchnią życia, szukając jej za pozorami produktu lub usługi. Często oznacza to znalezienie odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że dana postać się denerwuje lub reaguje na zapach. Pomoże to widzom nawiązać emocjonalny kontakt z marką. Historia nabierze większego znaczenia, jeśli marka będzie w stanie wzbudzić empatię u swoich odbiorców docelowych.